Historie NORDIC WALKING

 Hole při tréninku i v letních měsících využívali sportovci již od třicátých let minulého století. Ale za oficiální vznik Nordic Walkingu vděčíme vlastně náhodě. Vše začalo 5. ledna 1988 v Helsinkách, kde se měla konat soutěž v běhu na lyžích. Bylo však málo sněhu a situace přiměla organizátory k dlouho připravované soutěži zvolit alternativní řešení - soutěžící vyrazili na trať pěšky, pouze s běžeckými holemi. Tak byl nevědomky položen základ k novému sportu - NORDIC WALKING - finsky "sauvakäly" - chůze s holemi.

 Protože časem i vrcholoví sportovci si sami na sobě ověřili fakt, že při vědomém zapojení horní části těla vydající více energie a pohybují se ve vyšších tepových frekvencích než bez hůlek, zařadili jejich trenéři tuto chůzi a běh s hůlkami i do mimosezónní přípravy svých svěřenců.

 Chůze s holemi zaznamenala doslova raketový nárůst své popularity v roce 1997, kdy finská firma Exel představila první speciální hole značky Nordic Walking. Byly to první chodecké hole s účinnější gumovou botičkou a originálním poutkem ve tvaru bezprsté rukavičky. Seveřané přijali tyto hole s nadšením jako alternativu svého oblíbeného běhu na lyžích a nová dynamická, ale zároveň finančně nenáročná sportovní aktivita začala dobývat svět.

 V roce 2000 byla ve Finsku založena Mezinárodní Asociace Nordic Walking (INWA), jenž si zadala cíl rozšiřovat Nordic Walking po celém světě. Na začátku roku 2009 vykonávalo pravidelně (každý týden) Nordic Walking 8 - 10 milionů lidí a INWA měl již 25 oficiálních členských organizací včetně organizace české. Jde o nejrychleji se rozvíjející zdravotně-sportovní aktivitu 21. století.

 V České republice propadli Nordic Walkingu první nadšenci již v roce 2000. U veřejnosti se narůstající popularita datuje zhruba od roku 2006. Přesto se tento sport u nás stále rozvíjí a mnozí podceňují jeho úžasné vlastnosti a benefity.

Proto chci tento fenomén s nadšením šířit, podělit se o radost z tohoto pohybu!!

Těším se na všechny.


Chodíme s úsměvem :-)